Elektryka oraz elektronika są obecnie branżami, w których zatrudnienie znajduje wiele osób. Branże pokrewne takie jak na przykład automatyka stanowią obecnie realny wyznacznik i kierunek rozwoju zakładów przemysłowych. W każdym zakładzie produkcyjnym znaleźć można liczne przykłady wdrożenia rozwiązań z poszczególnych dziedzin.

Średnie napięcie w szafach rozdzielczych

wyłączniki średniego napięciaSzczególnie ciekawym tematem są tutaj szafy rozdzielcze, które zapewniają podział energii na poszczególne obwody w zakładzie. W szafie rozdzielczej znajdują się wszelkie zabezpieczenia, które mają na celu ochronę obwodów elektrycznych w przypadku zwarć, przepięć czy zapadów napięcia. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w obiekcie oraz maszyn, które się tam znajdują. W związku z czym w szafach rozdzielczych stosowana jest szeroka gama urządzeń i elementów, które mają zapewnić wymagany stopień ochrony. Jednym z takich elementów są wyłączniki średniego napięcia , które zapewniają ochronę urządzeń. Wyłączniki takie przeznaczone są do załączania w wyłączania w sieciach średniego napięcia zarówno w warunkach normalnej pracy jak i w warunkach zwarciowych. Urządzenia te są dostępne zarówno w wykonaniach stacjonarnych jak i wysuwnych. Różne wartości prądu, które mogą płynąć przez wyłącznik definiują ich szerokie pole zastosowań. Wyłącznik średniego napięcia można dobrać do dowolnej aplikacji w zależności od potrzeb. Dodatkowo przed zakupem odpowiedniego elementu pod uwagę należy wziąć materiał obudowy, z którego jest wykonany wyłącznik, jego przeznaczenie oraz wytyczne montażu, które udziela producent.

Wyłączniki średniego napięcia są przeważnie konstruowane w oparciu o próżnię co zapewnia wymagane parametry pracy. Tego typu rozwiązania są dostępne u większości producentów, którzy zajmują się produkcją takich rozwiązań. Należy jednak zawsze korzystać z rozwiązań sprawdzonych i renomowanych producentów co jest gwarancją niezawodności i jakości produktu.